AB'de Açık Kaynak Kampanyası

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) BT sistemlerinde açık kaynaklı ürünler kullanılmasını öneren deklarasyon, şimdiye dek 100 AP üyesinin imzasını aldı. Deklarasyonun bir karar taslağı haline gelmesi için AP'nin yarıdan fazla üyesinin belgeyi imzalaması gerekiyor. Bu da 200 imzaya daha ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

Söz konusu deklarasyon, Avrupa Parlamentosu'nun beş üyesi tarafından mayıs ayında imzaya açıldı. Jean Louis Cottigny, Pierre Pribetich, Michel Rocard, Bronisław Geremek ve Daniel Cohn-Bendit tarafından sunulan deklarasyonda parlamenterler yalnızca bilgisayarların açık kaynaklı yazılımlara göç ettirilmesini önermiyor, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin bu tarz yazılım projelerine finansal destek vermesini de istiyorlar.

Açık kaynak platform savunucusu 2.300 birey ve 186 kuruluşu bir araya getiren Fransız April eylem grubu, daha fazla parlamenterin desteğini almak için çalışmalara başladı. Söz konusu eylem grubu, "Fransa'da ve Avrupa'da açık kaynaklı yazılımları savunan herkesi, kendi AP üyeleriyle iletişim kurmaya çağırıyoruz." diyor. Bu hafta yapılacak olan genel kurulda vekillerin bu beyanı imzalaması isteniyor.

Avrupa Parlamentosu'nda bu süreçler yaşanırken, Microsoft cephesinde alarm durumu yaşanıyor. Nitekim, Microsoft'un Avrupa Birliği'ndeki PR faaliyetlerini yürüten APCO firması ve Voices for Innovation lobi platformu, üyelerine "Alarm" başlıklı e-posta gönderdi. Söz konusu e-postada bu deklarasyon "açık kaynak topluluğundaki radikal unsurların hazırladığı" gibi ifadelerle suçlanırken, Microsoft'un iş ortakları ve lobi platformunu oluşturan üyeler karşı eyleme çağrılıyor. E-posta, Microsoft'un OOXML oylamasında da kullandığı lobi faaliyetlerinin iç yüzünü ortaya sererken, yaklaşan yeni mücadelenin de haberini veriyor.

Deklarasyonun Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dillerindeki metnine bu adresten erişilebilirsiniz.


Alıntı: www.ozgurlukicin.com

0 yorum var: