Bitmeyen Dert: Fazla Kilolar 1

Bu yazıda sizlere insanlığın bitmeyen derdi hakkında bir takım bilgileri paylaşacağım ...
Öncelikle karbonhidrattan bütünüyle uzak durulan diyetlere karşı olduğumu belirteyim. Ayrıca bir diyet günlük vitamin,mineral gereksinimlerini de es geçmemeli, çok ağır diyetler yapılıyorsa vitamin mineral takviye hapları alınabilir(Pharmaton vb.)
Şekerin doğrudan değil de nişasta şeklinde alınması daha iyi bu yüzden meyve suları,tatlılar,doğrudan şker kaynaklarından mümkün olduğunca uzak durulmalı... Tatlı yenecekse de hafif bir süt tatlısı(güllaç,sütlaç) yeğlenebilir.. Tatlandırıcılar ise hala bir muamma olarak kalmakla birlikte doğrudan şeker alımından daha iyi olduğu kanısındayım(aspartam ile ilgili tartışmalar sürüyor)
Sigaranın hafif bazal metabolizma yükselmesine yol açtığı,diyeti etkilemediği bilinmekle birlikte diğer sağlık nedenleri bakımından mümkün olduğu kadar az içilmesi ve içilmemesi gerekir. Karaciğerin yapısını bozacak nitelikte yağlı değişikliklere yol açtığı için toplantılar vb dışında alkol kesinlikle tüketilmemeli diyorum ...
Günümüzde birçok insanda fazla kiloların tıbbi bir açılımı olarak metabolik sendrom ya da sendrom X denen bir durum gözlenmekte.
Kiloya bağlı olarak gelişen tıbbi durumlar şunlardır:
Kalp damar sorunları,hipertansiyon,hiperkolesterolemi,Tip 2 diabet, uyku apnesi, solunum yetmezliği, gastroözefagial reflü,astım, idrar kaçırma, venöz geridönüş bozukluğu, sosyofobi,Polikistik Ovaryan Sendrom, renal sorunlar,pulmoner hipertansiyon ve kolorektal kanser...
Yukarıda saydığım nedenlerden ötürüdür ki fazla kilolardan kurtulunması gerekmektedir..
fazla kilonun birtakım ölçütleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı Vücut Kitle Endeksidir.. Buna göre 20-25 arası normal 25-30 arası kilolu 30 üstü obez 40 üstü morbid(sakat) obezdir. 30 üstü olan herkese önerim bir diyetisyene gitmesidir..Bu kilonun boyun karesine bölünerek bulunduğu basit bir göstergedir ama bazı insanlarda genel vücut ağırlığı düzgün olmakla birlikte kortiozl vb bazı hormonlara bağlı olarak yağların ortahatta toplandığı santral obezite denen bir durum bulunmaktadır ki bunun da en kolay belirteci bel çevresidir.. Erkeklerde 94 üstü bel çevresi sağlık riski taşımakta ve 102 üstü bel çevresi santral obez olarak adlandırılmaktadır..
Bunun dışında triseps cilt kıvrım kalınlığı gibi bir takım belirteçler de özgüldür ama yaygın değildir..
ayrıca elektrik vermek suretiyle vücut yağ oranını hesaplayan aygıtlar da bulunmamaktadır ve
buna göre erkekte %20 kadında %25 üstü yağ oranı anormal sayılmaktadır..
Yağlanmanın erkekte göbekte(android,elma tipi) kadında kalçada(armut tipi,gynoid)toplandığı bilinmektedir.
Erkeklerin kadınlardan daha kolay verdiği bir gerçektir ve bunun da açıklaması şöyledir:
karın yağ hücreleri kalça yağ hücrelerine göre daha ufak olup daha fazla hormon almacına sahiptir.
Ayrıca karın yağ hücrelerinden salınan maddeler portal toplardamar üzerinden doğrudan karaciğere gitmekte, Trigliserid üretimini artırmakta ve insulin direnci oluşturmaktadır. Bu da erkeklerin siroza,kalp hastalığına neden daha erken yaşlarda yatkın olduğunu açıklar..

0 yorum var: