Bitmeyen Dert: Fazla Kilolar 2

Kaldığım yerden devam ediyorum ... Kilo insanda setpoint denilen ideal kilonun %+-10 civarında tutulmaya çalışılmaldır.(medikal yaklaşım)
Ebeveynleri obez olan bir kişinin obez olma riski %80 olduğu için daha dikkatli olması gerekir. Obezitenin en yaygın nedenleri arasında gereksiz atıştırmalar, aşırı büyük porsiyonlar(ultra mega), yakın çevrenin yemek seçimleri,TV,otomobil,bilgisayar,enerji yayan aygıtlar, kalıtım ve sedanter yaşam(pasif,hareketten yoksun yaşam) bulunmaktadır.
Obezite; biyokimyasal,nörolojik,çevresel ve psikolojik faktörlerin kompleks etkileşimi sonucu oluşan major termodinamik dengesizliktir. Bu güne değin en az 6 genle ilişkilendirilmiş olup bunların en önemlileri ob ve mc4r genleridir.
Günümüzde oksintomodulin,leptin,adiponektin,resistin,ghrelin gibi bir çok madde ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda enerji dengesinin iyice anlaşılacağı tip 2 diyabet,tansiyon dahil kiloyla iligli sorunlara büyük oranda çözüm bulunacağı umuluyor ama ben burada daha fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Ayrıca tarihte kullanılmaış ve günümüzde kullanılmakta olan ilaçlardan da çok kesin bir veri olmadıkça bahsetmeyeceğim ... Ama kilo sorunu olanlarda metformin adlı ilacın kullanılmasının gündemde olduğunu belirteyim..
Şimdi biraz da beslenmeden bahsedeceğim ...
Kahve; Alzheimer,Parkinson,Tip 2 diyabet,siroz,gut(damla hastalığı), kalp hastalığı riskini azaltmakla birlikte reflüyü artırmakta ve dişleri zedeleyebilmektedir,kolesterol üzerine etkisi ise tartışmalıdır. Tavsiyem tok korna günde 1 kez içilen kahvedir(akşam yemeği sonrası saat 8 gibi,ana haber bülteni bitiminde vb. )
çay kesinlikle bolca tüketilmesi gereken bir içecektir. kanser,otoimmun hastalıklar, damar tıkanıklığı,sinirsel dejenerasyon ve diabeti önleyebilmktedir. İçindeki ECCG adlı maddenin antikanserojen ve antiaging bileşeni olduğu gösterilmiştir. L-teanin adlı madde beyn uyanık hale getirmektedir. gamma delta T bağışıklık hücrelerini de uyararak mukoza bağışıklığını güçlendirmektedir.
Hayvansal besinlerden mantarı zehirli olmadığı sürece rahatlıkla tüketebilirsiniz.. Bol B3 vitamini ve az kolesterol içeren tavuğun,hindinin göğüs kısmı , somon,uskumru,sardalya,haşlanmış bir yumurta , az yağlı ,omega 3 ve 6 takviyeli süt ürünleri ile hayvansal, soya başta olmak üzere baklagillerle de bitkisel protein gereksiniminizi karşılayabilir ve diyet yparken su,kas kaybının önüne geçebilirsiniz. Ama sakatat, işkembe, hindistan cevizi,kuruyemiş,cips,salamsucuksosis, kuzu,ciğer,böbrek,filtresiz kahve, şarap hariç alkol,filrtesiz aşırı kahve, aşırı yumurta ve aşırı hamur işi, şekerli içeceklerden uzak durmanızı öneririm. İçecek olarak ayran,soda tavsiye edebilirim(aspratm tartışmalı olduğu için coca cola zero hakkında yorum yapmıyorum).

Aşırı su içmeye dayalı diyetlerin başarısız olması ve başka sorunları beraberinde getirmesi dolayısıyla günlük 2.5 litre ideal su içilmesini öneriyorum ...
Meyve önerileri.. Burda zekayı güçlendiren,tansiyonu,kolesterolü düşüren cevizden,ağrı kesisi olan ve kanserden koruyan , bol C vitamini içeren biberden, bol lif içeren elma,narenciyeden öncelikli olarak bahsetmekle birlikte nar,domates,salatalık(çok hafif bir besin), erik, tranzon hurması, havuç,kivi,badem,incir,fındık,şeftali,mango ve vişneyi de tüketmenizi öneririm...
Sebzeler... Süper sebze olarak anılan ıspanak ve ısırganotu başta olmak üzere kilo verdirici ve kanserden koruyucu(yaşlanma önleyici) özellikleri gösterilmiş olan lahana,karnıbahar,brüksel lahanası ve brokoliyi, pazıyı, baklagili,bamyayı, patlıcanı, kerevizi,kuşkonmazı,enginarı, kabağı,turbu önereceğim ....
Baharat: Zerdeçal,meyan,keten tohumu, şalgam,tere
Tahıl:Uno'nun Çok Tahıllı adlı ekmeği var.En vitaminli tahıllar ruşeym,yulaf,çavdardır.
yağ: Bulabiliyorsanız kanola ya da devedikeni yağı yoksa mısır ya da zeytinyapı kullanmanızı öneririm. margarinlerin çoğu tartışmalı olmakla birlikte Becel omega 3 margarinleri kullanılabilir.. Tereyağı da normal kilodaki insanlarda faydalı olmakla birlikte risk gruplarına önerilmez..

Umarım faydalı olmuşumdur...

0 yorum var: