Bilim teknik ekim 2008 sayısıBilim ve Teknik [Ekim 2008] | 29 MB
Bilim ve Teknoloji Haberleri
Tek DNA Molekülünün Dizi Analizi
Nerede Ne Var?
Teknoloji Adımları
Dünya Güncesi
Yaşamın ElementleriÇevremizdeki her şey, hayvanlar, bitkiler, toprak, hava, otomobilimiz, yıldızlar ve elinizde tuttuğunuz bu dergi "atom" adı verilen, maddenin temel yapıtaşlarından oluşmuştur. Peki, atomların kökeni nedir? Bu sorunun yanıtı gerçekten heyecan verici. Çünkü bizi ve çevremizdeki her şeyi oluşturan elementler, Büyük Patlama'dan süpernova patlamalarına kadar birçok olayı yaşamışlar.

Yeni Fizik İçin Düğmeye BasıldıAvrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) 10 Eylül 2008'de, tarihi günlerinden birini yaşadı. Yapımı yaklaşık 15 yıldır süren Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider - LHC) proton demetlerini, sorunsuz bir şekilde içinde döndürmeye başladı. 10 Eylül sabahı CERN'ün kontrol odasındaki gergin ve heyecanlı bekleyişin yerini saat 10:28'de (yerel saatle) sevinç alkışları aldı.
Kim Korkar KaradeliktenVe sonunda bu da oldu: İnsanların bir bölümü karadeliklerden, özellikle de atom çekirdeğinden trilyonlarca kat daha küçük, mikro karadeliklerden, korkmaya başladı. Bu endişenin temelinde, daha denenmemiş, çok sayıda önkabulü olan bazı fizik kuramları yatıyor.

Her Şeyin KuramıYirminci yüzyılda fizik, kuantum mekaniği ve görelilik kuramı üzerine kuruldu. Her iki kuramda da bağımsız olarak eşsiz başarılar elde edilmesine karşın, birbirleriyle uyumu bir türlü sağlanamadı. Bu da, bilimdeki en önemli araştırma alanlarından biri olarak kaldı.
Karmaşık Sistemler
Amber'08
Anadolu'da Tıp
Plasebo Etkisinin Şaşırtıcı Gücü
135 Milyon Bilinmeyen Çözüldü!
Eski Lavların Arasında Yaşam İzleri
Camili Ilıman Yağmur Ormanları
Bilim Tarihinde Bu Ay
Türkiye Doğası
Yeşil Teknik
İnsan ve Sağlık
Gökyüzü
Yayın Dünyası
Kendimiz Yapalım
İçbükey Yansımalar
Matematik Kulesi
Zeka Oyunları

BURADAN İNDİR

0 yorum var: