Geleceğin Dosya Sistemi WinFS:Windows 7 ile Geliyor

WinFS : Windows Future Storage

Geleceğin dosya sistemi , Sizin yerinize düşünen dosya sistemi.
Kullandığımız sabit disklerin kapasitesi her yıl büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Kullandığımız program ve dosya sayısı ise geçtiğimiz yıllara göre çok daha fazla . Çoğu zaman dosyaların içinde kayboluyor ve gerekli dosyalara erişmekte zaman kaybediyoruz. Üçüncü parti dosya yöneticisi programlar bu soruna çözüm getirse bile FAT32 yada NTFS dosya sistemleri düzen ve hız bakımından yetersiz kalıyor. Yakın gelecekte Terabyte seviyelere ulaşacak olan disklerde bu problem daha da büyük olacak. Bu durumun uzun süredir farkında olan Microsoft çözüm olarak; Outlook, Media Player ve Adres Defteri gibi programlara dosya ilişkilendirme sistemini getirdi. Bu programlarda dosyalar birbiri ile içerik bakımından ilişkili hale geliyor ve istenilen bilgiye daha kolay erişilebiliyor. Tabii bu çözümün işletim sistemi çapında zayıf kaldığı tartışma götürmeyen bir gerçek. Durum böyle olunca Microsoft dosya sisteminde çözüm yoluna gitti ve WinFS’i geliştirdi.

Teknik olarak; WinFS tamamen teni bir dosya sistemi değil Çünkü mimarisine bakıldığında NTFS’e benzediği göze çarpıyor. Teknik anlamda dosya yaratma ve dizin oluşturma yöntemlerinde farklılıklar olsa da WinFS için NTFS dosya sisteminin veritabanı ve SQL sorguları ile donatılmış bir sistem diyebiliriz. sistemde dosyaların içeriliğine göre ilişkilendirme yapmak mümkün olacak. Bu sayede istenilen bilgiye SQL sorguları ile daha kısa sürede ulaşılabilecek. Saklama ve yedekleme işlemleri çok daha kolay bir hal alacak.

Basit bir dille anlatmak gerekirse; tüm son kullanıcı dosyaları çeşitli kategorilere ve tanımlamalara sahip olacak. Her dosya yapısına göre çeşitli kategoriler taşıyacak. Hatta WinFS dosyasının yapısına göre birçok tanımlamayı otomatik olarak yapabilecek. Bu tanımlamalar bir veri tabanı mantığında saklanacak. Kullanıcı tarafından gelen arama ve düzenleme gibi talepler SQL sorguları ile sağlanacak. Böylece dosyaları birbiri ile ilişkilendirme çok basit bir hal alacak. Şu anda kullanılan FAT ve NTFS dosya sistemi herhangi bir arama talebinde tüm sabit diskinizde arama yapar. Bu taramanın ardından aradığınız dosyaları görebilirsiniz. Microsoft yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre WinFS’te bu tür arama işleri daha kolaylaşacak. dosyaların bilgileri ve lokasyonu bir veri tabanında tutulacağı için , arama işlemleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek böylece hangi dosyanın nereye kaydedildiği bilgisini sürekli aklımızda tutmamız gerekmeyecek.
Mesela; eskiden yani şimdi bilgilerinizin yedeğini kullanılan programların yapılarına göre ayrı ayrı alıyoruz. Ayrıca kişisel dosyalarımızı çeşitli klasörler içinde sınıflandırarak kendimize göre bir düzen koyuyorduk. Ancak bir süre sonra onlarca klasör ve yüzlerce dosyanın yerlerini aklımızda tutmamız gerekiyor , bu dosyaların güvenliği için ise üçüncü parti programlara kalıyordu.

Microsoft tarafından bildirilene göre WinFS’in çıkışının 2007 yılı içersinde Longhorn’a (Vista) yama olarak piyasaya sürüleceği bildiriliyor. Bu kadar gecikmesindeki etken ise Windows XP SP2 nin hazırlanma ve deneme sürelerinin beklenenden çok daha uzun sürmesiymiş.

Sonuç olarak herkesin gözü bu yeni dosya sisteminde olacak lakin şu unutulmamalı NTFS 1993 te çıkmasına rağmen bireysel kullanıcı ile 2000′de tanışmıştı. Büyük bir ihtimalle kullanıcıların önce bir süre bekleyeceği tamamen sağlıklı bir hal aldıktan sonra kullanmaya başlayacağı kesin. Ayrıca WinFS’den sonra bilgisayarda birden fazla işletim sistemi çalıştırmanın zorlaşacağı tahmin ediliyor. Tabiî ki Microsoft tarafından yapılan bu ertelemeler rakip işletim sistemlerine güç kazandırıyor gibi görünebilir lakin Microsoft Longhorn’la (Vista) hataya imkan vermeden bomba gibi gelmek istiyor, gelecek gibi gözüküyor.

0 yorum var: