Sosyal Web Tarayıcısı:Flock

Google Chrome'un tarayıcı pazarına girdiği, Firefox ile IE2nin kıyasıya kapıştığı,Opera'nın yılmadığı web tarayıcı pazarında gözden kaçan ilginç bir tarayıcı daha var .Bu tarayıcının adı Flock ve sosyal tarayıcı olma özelliğiyle göze çarpıyor.
Şu anda 1.2.1 sürümü bulunan Flock'ın açıkmavi-milenyum grisi tasarımı da oldukça hoş..
Şu resimde gördüğünüz giriş sayfası... Öne sürdüğü üzere sosyal ağlar ve web 2.0 üzerinde uzmanlaşmış..
Sürükle bırak yöntemiyle paylaşımlar yapmak bile olası...
Doğrudan desteklenen servisler arasında Digg,Pownce,AOL,Yahoo,Google,Gmail,Picasa,Facebook,Twitter, Flickr,Photobucket,Youtube,Blogger,Blogsome,Live Journal,Wordpress, Xanga,TypePad,Delicious,Magnolia, Piczo bulunmakta . Ben Firefox'umu bırakmayacak olsam da bu hizmetlerden sıklıkla yararlanan kişilerin bu tarayıcıyı seveceğine hatta bağımlısı olacağına eminim ..
Giriş sayfası(Getting Started) beni bir tanıtım videosuyla karşıladı ve üzerinbe gelip view stream(akışı görüntüle) dediğimde bağlantı verdiğim resimde yukarda siyah bir şekilde görebileceğiniz video akış dizisini açtı(etkilendim,ne yalan söyliyim). Ayrıca news hounds(haber tazıları), social animals(sosyal ağ hastaları), bloggers(günceciler), shutterbugs(fotoğraf tutkunları) ve media junkies(medya maymunları) :D için ayrıca özelleştirilmiş hoşgeldiniz sayfaları bulunmakta ve bu hoşgeldiniz sayfaları için de ayrı bir youtube tanıtımı yapılmakta. (how to flock=nasıl flock'larız diye aratınca bi dizi video çıkıyor)...
Resimde bir daha hoşgeldiniz sayfasını gösterme şeklinde bir ipucu var(sarı). Gezinirken ara sıra çıkan ipuçları yardımcı oluyor. Tarayıcıda elbette ki rss besleme okuyucu ve günce editörü de eksik edilmemiş.(itiraf edeyim ki firefox'un scribefire eklentisi flock'un kendi rss blog editöründen iyi)
Tarayıcıya about:myworld yazdığınızda iGoogle,Netvibes benzeri bir web 2.0 arayüzü karşılıyor.
The Onion,Digg,Yahoo gibi bazı önemli ve ünlü sitelerin beslemeleri de kayıtlı olarak geliyor.
Bu arada Blogger dan bloguma bir giriş yaptığımda blogger editörü ayarlarını otomatik olarak değiştirdi(şukela)
tarayıcının sosyal ağlardaki arkadaşlarla iletişimi kolaylaştırmada ve onların ne yaptıklarını izlemede de rolü büyük..
Ayrıca bir kez login olduğum gmail'i de takibe aldı..
Yukarıdaki kocaman yıldıza basılarak sayfalara yıldız verilebiliyor. Onun hemen yanındaki ufak simgeler sayfada bir besleme,arama motoru ya da medya akışı olup olmadığını gösteriyor.
Tarayıcının ayaralarına baktığımda oldukça detaylı olduğunu keşfettim... Önceleri sinir eden(Download Statusbar'a alışmışım) indirmelerin yeni pencerede açılması olayını bir tikle çözdüm. Ayrıca oturum kaydı yaparak son oturumla açılma yeteneği de olduğunun farkına vardım ..
RSS beslemelerle ilgili ayarlara girdiğimde rss beslemelerine tıklanıldığında dahili rss besleme ile mi açılacağı yoksa snarfer ile mi açılacağı(evet evet, sistemimde yüklü rss programını buldu) hatta google,yahoo,bloglines ile mi abone olunacağını içeren bir ayarı keşfettim(enfes)
Ayrıca tarayıcıda gizli sörf olanağı da var (kayıtsız)
Ve nihai keşfim de tarayıcıya firefox eklentilerinin kurulabilmesi oldu!(gerçi çoğu eklentiye gerek yok zaten flock'ta)
Sosyal ağlrda profesyonel bir deneyim yaşatan bu tarayıcının henüz türkçesi bulunmuyor.

0 yorum var: